Yurtdışı ve Plaklar

Sevdiğiniz, beğendiğiniz ve tavsiye ettiğiniz albümler
-->">

Yurtdışı ve Plaklar

Mesajgönderen mrmurat » 26 Nis 2012, 17:32

Merhabalar,
ben bir son sınıf üniversite öğrencisi olarak geçen günler içinde kendime son derece mütevazi bir sistem kurmuş durumdayım. Şu an elimde Thorens TD 158 - Audiophile Phonobox - Edifier R2000t ile oluşturmuş olduğum bir sistem mevcut. Bu sistemi oluşturma isteğim yaklaşık bir ay önce başladı ve bir ay içinde sınırlı bir maddi güce sahip olmama rağmen bazı web işleri yaparak gereken parayı çıkarmış ve tüm giderimi bu gelirim üzerinden karşılamış durumdayım. Aynı şekilde plak konusunda da özellikle ülkemizde pek istediklerimi bulamadığımdan ötürü yurtdışından plak siparişi vermeye başladım. Şimdi benim merak ettiğim yurtdışından plak sipariş ettiğimde gümrük ile ilgili ne gibi durumlar ortaya çıkmakta olduğu. Yani tutar olarak ne kadarı geçersem gümrüğe takılırım. Bu durum dolar üzerinden m, yoksa euro ya da TL üzerinden mi gerçekleşir. Aynı zamanda kargoya verilen ücret de bu hesaplamada önem taşımakta mıdır? Gümrüğe takılması durumunda ne gibi yollar izleyerek ürünlerim ulaşabilirim? Sizlerden tecrübeleriniz dahilinde beni bilgilendirmenizi beklemekteyim.
Sağlıcakla. :)
mrmurat
Forum Üyesi

-->">

Re: Yurtdışı ve Plaklar

Mesajgönderen Opeth 44 » 26 Nis 2012, 22:26

Mevzuatı açıp okursanız (kendinizi sağlama almak adına söylüyorum bunu) tüm bilgiler mevcut ancak kısaca şöyle olması lazım:

1- Plak istediğiniz kadar getirtebilirsiniz problem yok.
2- 75Euro üzerinde vergi ödemek zorundasınız. Sizin tabirinizle gümrüğe takılır, onlar sizi ararlar zaten. 18 - 20 % gibi bir vergi ödersiniz getirttiğiniz plağın fatura miktarı üzerinden. Bu ücreti sizden TL olarak alacaklardır.
3- Kargo ücretleri 75euro için bir kıstas değil, kargo ücretleri ne olursa olsun konu ile alakalı değiller
4- Aynı üründen çok fazla adette getirtiyorsanız ticarete girebileceği göz önünde tutularak gümrükten çekememe gibi problemler yaşamanız da olası bence. Ancak her seferinde ayrı ürünler geliyor ise sorun olmayacaktır.
*5- Kargo ücretlerine dikkat edin derim, plaklar hiçte hafif ürünler değil ve bu aralar ne olduysa kargo ücretleri uçmuş durumda. Amerikadan 1 LP $16'a geliyor, Avrupadan 8euro minimum... :twisted: :evil: :twisted:

Benden şimdilik bu kadar
:el salla:
Satılık Benz MC: Benz MC Glider SL
Blog: Plak Aşkı
Fuat BAYDOĞAN
Kullanıcı avatarı
Opeth 44
Adviser

-->">

Mesajgönderen mrmurat » 26 Nis 2012, 22:41

Opeth 44 yazdı:Mevzuatı açıp okursanız (kendinizi sağlama almak adına söylüyorum bunu) tüm bilgiler mevcut ancak kısaca şöyle olması lazım:

2- 75Euro üzerinde vergi ödemek zorundasınız. Sizin tabirinizle gümrüğe takılır, onlar sizi ararlar zaten. 18 - 20 % gibi bir vergi ödersiniz getirttiğiniz plağın fatura miktarı üzerinden. Bu ücreti sizden TL olarak alacaklardır.
3- Kargo ücretleri 75euro için bir kıstas değil, kargo ücretleri ne olursa olsun konu ile alakalı değiller
4- Aynı üründen çok fazla adette getirtiyorsanız ticarete girebileceği göz önünde tutularak gümrükten çekememe gibi problemler yaşamanız da olası bence. Ancak her seferinde ayrı ürünler geliyor ise sorun olmayacaktır.
*5- Kargo ücretlerine dikkat edin derim, plaklar hiçte hafif ürünler değil ve bu aralar ne olduysa kargo ücretleri uçmuş durumda. Amerikadan 1 LP $16'a geliyor, Avrupadan 8euro minimum... :twisted: :evil: :twisted:

Benden şimdilik bu kadar

Tek kelimeyle bu mükemmel cevabınız için teşekkür ederim. Doğrudan aydınlandım konu ile alakalı olarak. Aradığım plakları genel olarak discogs.com'da ya da amazon.co.uk ve amazon.de gibi sitelerde bulabiliyorum. Fakat genellikle bahsettiğiniz gibi kargo ücretleri biraz fazla olabiliyor. Almanya kökenli bir site buldum vinyl-digital.com domainli, burada kargolama ücretleri Türkiye için 1-2 plak için 5,90 € 3 - 4 plak için 8,90 € ve ulaşma süresi için de 4 - 8 gün denilmiş. 5 - 8 lp arasında ise 14,90 € fiyat var ve 10 - 15 gün arası sürüyormuş. 9 ile 20 adet arasında ise 30 € kadar bir ücret ve yine 10 - 15 gün arası bir süre öngörülmüş. Şimdilik 2 lp'den oluşan bir adet albüm sipariş ettim, Bonobo'nun Days to Come albümü, Türkiye'de satan bir yer bulamadım zira ve kargo artı albüm ücreti toplamda 49 TL gibi bir fiyata denk geldi. Burası için karşılaştırdığımda benim için mükemmel bir ücret tek problem biraz beklemek gerekmesi fakat ona da katlanacağım artık. :) Denemek için burayı güzel bir seçim oldu benim adıma, bugün gönderildi bakalım ne kadara ve ne vaziyette elime ulaşacak. Bu durumda 75 euro'yu geçmedikçe problem yoksa pek bir mutlu olacağım, zira her ay listelediğim albümlerin ülkemizde bulabildiklerim için 150 TL ve yurtdışından getirtmek için de bir 150 Tl ayırmayı düşünüyorum, bu şekilde gümrüğe takılmamış olacağım için sevindim.
Güzel cevabınız için tekrar teşekkürler. :)
Ekleme: Bir de 4 kadar albümü alışveriş listeme ekledim, toplamda 5 lp yapıyor ve ortaya çıkan fiyat kargo ile birlikte TL cinsinden sadece 159 TL. Albümün tanesi 40 liraya geliyor hem de kargo dahil bir biçimde. Bana inanılmaz avantajlı geldi bu durum. Aradığım albümler ülkemizde olmamasına rağmen burada bulunuyor olsa bile 50 liradan aşağıya satın alınamayacak albümler üstelik. Bir de pikabımı İzmir'den İstanbul'a getiren kargo firmasına 40 TL bayıldığımı göz önünde bulundurursak kargo gayet iyi fiyatlanmış bu sitede. Ama discogs gibi sitelerde kargo ciddi manada yüksek bir miktarı yakalamakta. Orası hakkında alışveriş için henüz erken benim için.
mrmurat
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen Opeth 44 » 27 Nis 2012, 06:52

mrmurat yazdı:
Opeth 44 yazdı:Mevzuatı açıp okursanız (kendinizi sağlama almak adına söylüyorum bunu) tüm bilgiler mevcut ancak kısaca şöyle olması lazım:

Benden şimdilik bu kadar

Tek kelimeyle bu mükemmel cevabınız için teşekkür ederim. Doğrudan aydınlandım konu ile alakalı olarak. Aradığım plakları genel olarak discogs.com'da ya da amazon.co.uk ve amazon.de gibi sitelerde bulabiliyorum. Fakat genellikle bahsettiğiniz gibi kargo ücretleri biraz fazla olabiliyor. Almanya kökenli bir site buldum vinyl-digital.com domainli, burada kargolama ücretleri Türkiye için 1-2 plak için 5,90 € 3 - 4 plak için 8,90 € ve ulaşma süresi için de 4 - 8 gün denilmiş. 5 - 8 lp arasında ise 14,90 € fiyat var ve 10 - 15 gün arası sürüyormuş. 9 ile 20 adet arasında ise 30 € kadar bir ücret ve yine 10 - 15 gün arası bir süre öngörülmüş. Şimdilik 2 lp'den oluşan bir adet albüm sipariş ettim, Bonobo'nun Days to Come albümü, Türkiye'de satan bir yer bulamadım zira ve kargo artı albüm ücreti toplamda 49 TL gibi bir fiyata denk geldi. Burası için karşılaştırdığımda benim için mükemmel bir ücret tek problem biraz beklemek gerekmesi fakat ona da katlanacağım artık. :) Denemek için burayı güzel bir seçim oldu benim adıma, bugün gönderildi bakalım ne kadara ve ne vaziyette elime ulaşacak. Bu durumda 75 euro'yu geçmedikçe problem yoksa pek bir mutlu olacağım, zira her ay listelediğim albümlerin ülkemizde bulabildiklerim için 150 TL ve yurtdışından getirtmek için de bir 150 Tl ayırmayı düşünüyorum, bu şekilde gümrüğe takılmamış olacağım için sevindim.
Güzel cevabınız için tekrar teşekkürler. :)
Ekleme: Bir de 4 kadar albümü alışveriş listeme ekledim, toplamda 5 lp yapıyor ve ortaya çıkan fiyat kargo ile birlikte TL cinsinden sadece 159 TL. Albümün tanesi 40 liraya geliyor hem de kargo dahil bir biçimde. Bana inanılmaz avantajlı geldi bu durum. Aradığım albümler ülkemizde olmamasına rağmen burada bulunuyor olsa bile 50 liradan aşağıya satın alınamayacak albümler üstelik. Bir de pikabımı İzmir'den İstanbul'a getiren kargo firmasına 40 TL bayıldığımı göz önünde bulundurursak kargo gayet iyi fiyatlanmış bu sitede. Ama discogs gibi sitelerde kargo ciddi manada yüksek bir miktarı yakalamakta. Orası hakkında alışveriş için henüz erken benim için.

Discogs sitesinde çoğu satıcı kendisini ve müşterisini güvence aldına almak için sigortalı olarak gönderir kargoyu (değeri üzerinden) Sizin bahsettiğiniz sitede sigorta olayı olmayabilir, ona dikkat etmek lazım belkide. Küçük bir ihtimalde olsa istenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında canınız sıkılmamış olur.
Kolay gelsin
Fuat BAYDOĞAN
Kullanıcı avatarı
Opeth 44
Adviser

-->">

Mesajgönderen ElTurko » 27 Nis 2012, 12:12

Naçizane tavsiyem şudur ki, büyük firmalardan değilde, bu işi kişisel yapan birinden yapıyorsanız, kendisine total tutarı düşük yazmasını teklif edebilirsiniz.Özellikle 2.el plaklar için gayet işlevseldir.Eğer Paypal ya da kredi kartı ile ödeyecekseniz, faturada yazan meblağ tutarını ve kalan tutarı ayrı ayrı çektirinki ödeme dekontu ile fatura tutarı aynı olsun ve diğer ödeme dekontunu pakete koymasın.

Büyük firmalar, özellikle avrupalı büyük firmalar bunu kabul etmezler fakat dediğim gibi bu işi kişisel bazda yapan birinden alıyorsanız plakları olumlu yaklaşacaktır.
ElTurko
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen tangini » 27 Nis 2012, 12:24

4- Aynı üründen çok fazla adette getirtiyorsanız ticarete girebileceği göz önünde tutularak gümrükten çekememe gibi problemler yaşamanız da olası bence.

Ebay'de garajını temizlerken bulduğu plak arşivini birine "kakalamaya" çalışan bir satıcı vardı, yaklaşık 650 tane plak ve rica etmiştim biraz fotoğraf göndermişti muhteşem bir arşivdi. Uğraşamam sadece evden alırlarsa kabul ederim demişti. Eşim lojistikçi olduğu için 650 plağı evden alıp tr ye getirmeye dhl'den 720 dolar gibi bir fiyat ayarlamıştı :D adam da 250 dolara vermeyi kabul etmişti. Derken DHL'in gümrük mişaviri beni aradı, atatürk havaalanıyla görüşmeden bunu kesinlikle yapmamamı çünkü 2. el ürün ticareti yasak olduğu için buradan adam ayarlamadan yapacağım böyle bir alışverişi gümrük ödeyerek te yapamıycağımı söyledi. Yalvar yakar bir telefon buldum. Alttan girdim üstten çıktım havaalanı gümrüğünden nuh dediler peygamber demediler. Plaklar 220 dolar civarı bir paraya ebay üzerinden amerikada bir alıcıya satıldı.....
Siz tanrıyla konuştuğunuzda bunun adı dua etmektir; tanrı sizinle konuştuğunda kimine göre şizofren, kimine göre peygamber olursunuz.
Kullanıcı avatarı
tangini
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen ElTurko » 28 Nis 2012, 12:17

Sn.Tangini, 2.el ithalat mevzuatı değişik olabilir ama geçen yıl bir arkadaşım İtalya'dan Garrard 401 pikap almıştı, problemsiz çektiği gibi, yanılmıyorsam pikabı kapısına kadar getirdiler.Ayrıca benim çok iyi bildiğim/tanıdığım yılda 2-3 kez yurt dışından 1000'lerce 2.el plak getirten bir arkadaşım da var.2.el ithalatı özel izinler haricinde yasakmış, bu doğru.Fakat istisnalar varmış,ayrıca plak gibi, gümrük memurunun bakıp kullanılmış olup olmadığını anlayamayacağı ürünlerde bu problem olmazmış.Tabii siz evraklarda 2.el ürün derseniz yada bildirirseniz, kesinlikle ithalatına izin vermiyorlar fakat iyi durumdaki 2.el plaklarda yeni gibi çekmenin problem olmayacağını söylüyorlar gümrükçüler.Hatta yurt dışından gelecek giyim eşyaları için bile bir örnek aldım.Çuvala doldurulmuş 2.el giyimlerde problem olabilirmiş fakat güzelce temizlenmiş,ütülenmiş ve paketlenmiş 2.el giyim eşyası bile çektiklerini söylediler.
ElTurko
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen mrmurat » 02 May 2012, 10:32

Öncelikle tüm cevaplar için teşekkür ederim. Ayrıca siparişimin elime ulaştığını ve çok iyi kutulandığını söylemek istiyorum. Öyle güzel muhafaza etmişler ki neredeyse yolda plakların başına bir şey gelmesi imkansız. Ayrıca 5 - 6 gün kadar bir süre içinde elime ulaştı Almanya'dan. Bu siteyi öneririm. :)
mrmurat
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen Opeth 44 » 02 May 2012, 10:42

mrmurat yazdı: Almanya kökenli bir site buldum vinyl-digital.com domainli

Sitenin ismi bence biraz ofsayt ama siz memnunsanız sorun yok ;)
Fuat BAYDOĞAN
Kullanıcı avatarı
Opeth 44
Adviser

-->">

Mesajgönderen mrmurat » 02 May 2012, 12:58

Opeth 44 yazdı:
mrmurat yazdı: Almanya kökenli bir site buldum vinyl-digital.com domainli

Sitenin ismi bence biraz ofsayt ama siz memnunsanız sorun yok ;)

:) Evet haklısınız isim konusunda. Ben bu siteyi Discogs'dan buldum, aynı zamanda orada da satış yapıyorlar. Profil sayfaları da şurada: http://www.discogs.com/user/vinyldigital.de
Ben de discogs üzerinden değil de buradan aldım. Tecrübe olmuş oldu. :) Yalnız paketlemeyi baya bir beğendim, plakların başına bir iş gelmesi zor bu şekilde, aynı zamanda kargo ücretleri de oldukça iyi bir de hızlı geliyor sanırım yani 6 gün hızlı mıdır tam bilemiyorum ama güzel gene de. :) Türkiye'de 2 lp'den oluşan albümler hep 60 TL ve üzerindeler neredeyse buradan aldığı albüm kargo dahil 48 TL'ye falan geldi. Pek bir memnunum açıkçası şu an. :)
mrmurat
Forum Üyesi

Sonraki

Dön CD ve Plak Tavsiyeleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir