Single Ended Lambalı Amfi

Her türden kendin Yap (DIY) projelerine ayırdığımız bölümümüz.
-->">

Single Ended Lambalı Amfi

Mesajgönderen hgungor » 19 May 2011, 21:00

Merhabalar uzun zamandır üzerinde çalıştığım amfimi bitirmek üzereyim,bitirmeden önce burada yayınlayıp,gerek sizinde fikrinizi gereksede benzer bir çalışma yapmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olmayı isterim.Yaklaşık 1-2 yıldır lambalı amfiler konusunda araştırma ve çalışmalarım vardı,özellikle Türkiyede diy sektöründe lambalı amfi konusunda çok eksik olduğumuzu (bence bu eksiklik sadece ve sadece araştırma eksikliği ve uraşların olmamasından kaynaklanıyor) düşündüğümden bu alandada bir amfi yapmayı,en azından bu konudada bilgi edinmeyi planlıyordum.Sonunda bukadar uzun çabalarım ve uraşlarım sonucu bazı olumlu sonuçlar elde ettim.Eminimki bu konuda çalışma yapmak isteyen birçok arkadaşımız vardır,hatta yapanlar bile oldu,işte bu sebeptendirki şuan bu çalışmamı burada sizinle paylaşıyorum.
Amfi çok basit bir uygulama,sadece 2 tane lamba giriş ve çıkış katları kullanılmış,stereo birdevre 3 tane lamba ile yapılabilir,bu sadeliğe karşıda çok güzel bir sesi var,özellikle üst ve orta frekanslar bir harika,ben kendi çalışmalarımda giriş lambası olarak ecc83 çıkış lambası olarak el84 ve 6p43p kullandım,ilerde 6p14,6p1p gibi lambalarlada deneyip son noktayı koymayı planlıyorum.

Resim

Açık şemadada görüldüğü gibi amfide birkaç direnç ve kondansatör mevcut ve basit ama birokadarda kaliteli bir devre,uzun zamandır yapmış olduğum class a amfilerdende anladığım üzere,en iyi amfi en basit olanıdır.
Şemada katod bias dirençlerinin değerlerini vermedim,gerekli olan anode akımlarını ölçerek direnç değerlerini belirlemeniz gerek,çünkü aynı markanın aynı modelin lambalarından lambalarına bile bias farkediyor,kaldıki el84 yerine 6bq5,6p34p,6p1p,6p14 gibi muadil takarsanız neler olur bir düşünün,

Resim

Buda besleme devresi,besleme devresi klasik lambalı besleme devresi,sadece flaman beslemelerini dc yaptım gerek gürültüyü azaltmak gerelse besleme gerilimi düşüş yada artışlarını engellemek için.Beslemedeki çıkış transistörleri birhayli ısınıyor soğutucu şart.
Amfinin çıkış trafolarını Esat Demirden temin etmiştim,kendisi bu konuda bana çok yardımcıda oldu.

Kutu olarak yine aliminyum kullandım,fotodada görüldüğü gibi,kutunun yanlarını ahşap ile kapatmayı planlıyorum,yakın zaman önce tamamladığım complex pre amfininde yanlarını ahşap ile kapatacağım,her ikisinide birkerede halledeyim diyerum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Son olarak diyebilirim ki single ended amfiler gerçekten tartışmasız mükemmeller.Hemen hemen bütün müzik detaylarını kayıpsız,doğru bir şekilde verebiliyorlar,helede lambalı amfi olunca,tizler gürül gürül,klasik yada caz müziği dnleyen biri olarak kesinlikle seçimim bundan sonra class a SE lambalı amfi olacaktır.
Resim
En son hgungor tarafından 26 Haz 2011, 19:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
hgungor
Forum Üyesi

-->">

Re: Single Ended Lambalı Amfi 6W

Mesajgönderen okavas » 19 May 2011, 23:21

Ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş, anladığım kadarıyla devrenin baskı devre şemasıda elinizde mevcut bunu da paylaşırsanız çok memnun olurum.
okavas
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen hgungor » 20 May 2011, 13:17

Tabiki mevcut,fakat eğer devreyi yapacaksanız önemli olan bir nokta var,lamba soketini bakırlı yüzeye,diğer elemanlarıda epoxy yüzeyine monte edeceksiniz,benim baskı devrem ters fotolara bakarak montaj yapmayınız...

http://www.upload.gen.tr/d.php/www/0c33yje0/SE_6w_valve_amp.LYT.html
hgungor
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen Mr Mister » 20 May 2011, 15:12

Tebrik ediyorum :alkis:
Mr Mister
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen satbaba » 20 May 2011, 15:37

harika iş...
ellerinize sağlık.
maliyet yaklasık ne tutuyor mahzuru yoksa...
Kullanıcı avatarı
satbaba
Adviser

-->">

Mesajgönderen hgungor » 21 May 2011, 13:03

Hepinize teşekkürler.
Yaklaşık olarak bana maliyeti düşük oldu çünki birçok malzeme elimde mevcut idi ve birçoğunuda eş dosttan temin ettim,tahminimce herşey alınırsa yaklaşık 200-300tl arası olabilir.
hgungor
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen satbaba » 21 May 2011, 14:17

hgungor tebrilker
tam bitmis halinin fotosunu da yayinlarsaniz cok seviniriz.
sade bir tasarim olmus.. hifi. icin sadelik cok onemli...
Kullanıcı avatarı
satbaba
Adviser

-->">

Mesajgönderen hgungor » 22 May 2011, 09:15

teşekkürler satbaba,sanırım önümğzdeki hafta içindede yanlarını ahşap ile kapatmış olurum.
hgungor
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen hakancez » 22 May 2011, 14:05

Çok güzel gelişmeler bunlar. Şasi tamamnlandığında fotoğrafları merakla bekliyorum :alkis:
Kullanıcı avatarı
hakancez
Site Yöneticisi

-->">

Mesajgönderen bykoz » 26 May 2011, 18:49

Yapım aşamalarında dinlemiş biri olarak, maliyetine ve basitliğine göre iyi ses veren bir amp diyebilirim, ben sesini çok beğendim. Meraklı diycilere tavsiye ederim.

İyi gidiyorsun hüseyin kardeşim, tam gaz devam, eline sağlık. :el salla:
bykoz
Forum Üyesi

Sonraki

Dön DIY

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir