Çapraz Bi-Wire Bağlantı

Fullrange, horn ve her tipten hoparlörle ilgili konuları burada tartışabilirsiniz.
-->">

Çapraz Bi-Wire Bağlantı

Mesajgönderen EmoPhonic » 06 Nis 2011, 14:21

Bi-wire bağlantı yaparken tiz bağlantısının ters yapılmasının sese bir etkisi olur mu? Olursa nasıl bir etki olur?
EmoPhonic
Forum Üyesi

-->">

Re: Çapraz Bi-Wire Bağlantı

Mesajgönderen hakancez » 06 Nis 2011, 23:15

EmoPhonic yazdı:Bi-wire bağlantı yaparken tiz bağlantısının ters yapılmasının sese bir etkisi olur mu? Olursa nasıl bir etki olur?

Ben böyle bir şey hiç duymadım. Ben olumlu bir etkisinin olacağını düşünmüyorum...
Kullanıcı avatarı
hakancez
Site Yöneticisi

-->">

Mesajgönderen EmoPhonic » 06 Nis 2011, 23:58

http://www.whathifi.com/review/Epos-M12i/user-reviews

Yukardaki yorumu okuyunca dikkatimi çekti. Okuduğumu doğru anladıysam oldukça ilginç bir şeye benziyor. Teknik olarak yeterli bilgim yok. O yüzden bilmiyorum, bi-wire bağlantıyı bu şekilde yapınca bir iyileşme sağlanması mümkünmüdür. Bu konuda tecrübesi olan varmı diye merak etmiştim. :roll:
EmoPhonic
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen Asım Uysal » 07 Nis 2011, 09:17

:)

Her nekadar bu işte, bazen çılgınca gelen denemelerle alınabilecek şaşırtıcı sonuçlar, artık pek "şaşırtıcı" gelmese de, bu konuyu bir genelleme haline getiremeyiz sanırım...

Bu bağlantıda bahsedilen konu, Epos'un ünlü M12 hoparlörünün son sürümü olan 12i piyasaya ilk olarak sunulduğunda, bazı değerlendirmelerde tiz sunumunun beklenenden parlak ve önde bulunması eleştirileri ile ilgili. Ve bu bağlantıdaki yorumcu, sanırım ilk örneklerde edindiği kişisel izlenim sonucu, kendince kolay bir çözüm getirmiş... Tiz sürücünün geçiş süzgeci devresi sonunda oluşturduğunu ileri sürdüğü evre dönümünü ters çevirmek için, hoparlörü "biwire" bağlayın ve tiz uçlarını da ters bağlayın, diye önermiş. Bunun sonucunda yelpazenin kendisini daha fazla mutlu ettiğinden söz ederek tasarımcı Michael'i eleştirmiş, niye ben bunu yakaladım da, o yakalayamadı, diye...

Bu ürün o dönemde bu konuda biraz fazlaca eleştirilip, konu gündemde tutulunca, tasarımcı Michael Creek, çok kısa bir süre içerisinde hoparlörün geçiş süzgeci devresinde bir değişikliğe gitmiş ve sonraki üretimlerde bunu uygulamıştı. İlk üretim ürünleri için de, basit bir devre birimi ilavesi ile, arzu edenlere düzenleme seçeneği sunmuştu. Bu ürün halen bahsedilen değişiklikle üretilmekte ve kullanıcıları tarafından da kayifle kullanılmakta... Bizim bu sürümle ilgili ilk dışalımımız da, değişiklik uygulanmış ürünlerle gerçekleşmişti.

Bağlantı uçlarını ters bağlamak, sürücünün nihai olarak sunduğu evreyi 180 derece ters çevirmek demek, ve bunun, tasarımın öngördüğünün dışında bir tepki sunması da kaçınılmaz, Eğer bu tepki kişisel keyfe uygunsa mesele yok, ama hesap dışı bir iş olacağı kesin...

İçten sevgilerimle.
Asım Uysal
Sigma Elektronik Sanayi
İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti.
Güniz Sokak 23/8 06700
Kavaklıdere Ankara
www.sigmases.com
Kullanıcı avatarı
Asım Uysal
Forum Üyesi

-->">

Mesajgönderen EmoPhonic » 07 Nis 2011, 13:50

Cevabınız için teşekkür ederim. Birinin çıkıpta bunu düşünmesi ilginç gerçekten. Faz ters bağlanınca bas sürücülerin verdiği fiziksel tepkiyi gösteren bir video görmüştüm sanki. Tiz sürücününde ters bağlantıda işe yarar bir tepki verebileceğini zannetmiyorum zaten. Ters bağlantı, sonucu önceden öngörülebilen, başka hoparlörlerde benzer sonuçlar veren bir şeymidir diye merak etmiştim. Bir işe yaramadıktan sonra farketmez sonuçta.
EmoPhonic
Forum Üyesi

Dön Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir